Megállapodtak a Bundestag-frakciók: ma 15.15-kor új szavazást tartanak Friedrich Merz kancellárjelölt személyéről.
Olaf Scholz leköszönő kancellár abszurdnak nevezte, hogy a Bundestagban első körben nem sikerült kancellárnak választani Friedrich Merzet, akit Scholz pártja, az SPD is támogat – írja a Der Tagesspiegel.
Nem kapta meg a szükséges többséget a Bundestagban tartott első szavazáson Friedrich Merz, a CDU/CSU kancellárjelöltje, aki a szociáldemokrata SPD-vel készül közös kormányzásra.
A Friedrich Merz leendő német kancellár vezette Kereszténydemokrata Unió (CDU), illetve bajor testvérpártja, a Keresztényszociális Unió (CSU) aláírta hétfőn a koalíciós megállapodást Németország Szociáldemokrata Pártjával (SPD). A pártvezetők a többi között gazdaság erősítését és a biztonság javítását ígérték.
Magas rangú katonai tisztet neveztek ki az Európai Védelmi Ügynökség élére, ezzel szakítva a korábbi hagyományokkal. Eddig a szervezetet diplomaták és politikusok vezették, de a mostani választás egy újabb előjele lehet annak, hogy az EU határozottabban kívánja kezelni a szövetséget veszélyeztető orosz fenyegetést.
A német Kereszténydemokrata Unió (CDU) pártgyűlése jóváhagyta a koalíciós szerződést. Most már csak a szociáldemokrata SPD döntésére van szükség, hogy új kormánya legyen Németországnak – írja a Tagesschau.de.
Johann Wadephul lesz az új német kormány külügyminisztere - jelentette be hétfőn a Kereszténydemokrata Unió (CDU).
Németország nagyszabású, hitelből finanszírozott beruházási és védelmi programja épp a maga Berlin által kierőszakolt, szigorított uniós költségvetési szabályokba ütközhet. Egy friss Bruegel-tanulmány szerint az új infrastruktúraalap forrásai az EU szabályai szerint növelik a költségvetési hiányt, így csak megszorítások árán lennének felhasználhatók. A helyzet feszültséget okoz Brüsszelben, és újabb fiskális reformot tehet szükségessé, amit több tagállam egyelőre elutasít – számolt be a Handelsblatt.
Komoly együttműködést várnak a szakértők a német kancellári pozíció várományosa, Friedrich Merz és Franciaország elnöke, Emmanuel Macron között. A francia–német motor és ezzel együtt Európa beindítására is jó esélyek vannak, de akadnak konfliktusosabb pontok is, amelyek elsimításához előbb-utóbb mindkét félnek engedményeket kell majd tennie.
Friedrich Merz, Németország következő kancellárja szombaton bejelentette, hogy kormánya adócsökkentésekkel és új beruházásokkal kívánja gazdaságilag megerősíteni az országot – írta meg a DW.
Május 6-án léphet hivatalba az új német kancellár, Friedrich Merz, akinek első külföldi útja a rákövetkező nap Párizsba, majd Varsóba vezet majd. Május 9-én már Kijevbe utazik a leendő kormányfő, ahova Volodimir Zelenszkij ukrán elnök hívta meg az uniós vezetőket, éppen arra a napra, amikor Moszkvában a náci Németország fölötti Győzelem napját ünnepli majd Vlagyimir Putyin többek között a kínai elnökkel, Hszi Csin-pinggel. Merz egy vasárnapi interjúban ismét fölvetette, hogy Németország nagy hatótávolságú Taurus rakétákat szállítana Ukrajnának, ami éles reakciókat váltott ki Moszkvából.
Az Egyesült Államok részéről kilátásba helyezett, évi mintegy 161 milliárd euró értékű német exportot fenyegető új vámok különösen érzékenyen érintik az amúgy is gyengélkedő német gazdaságot. A Merz-kormány alakulása előtt közzétett friss koalíciós megállapodásban ezért a gazdasági növekedés újraindítása került a középpontba, ami az USA-ról való leválással is jár.
Németország és Franciaország hivatalosan is támogatásukról biztosították az úgynevezett "Eurostack" kezdeményezést, amely Európa technológiai szuverenitását kívánja erősíteni. A saját infrastruktúra kifejlesztésére tett lépések azt jelzik, hogy az európai vállalatok is egyre kevésbé bíznak az amerikai szolgáltatók fedhetetlenségében.
Megszületett a koalíciós szerződés a konzervatív CDU/CSU és a szociáldemokrata SPD között, így hamarosan új kormánya lehet Németországnak. Szerda délután a pártvezetők ismertették, hogy miben állapodtak meg egymással.
Megállapodott a koalíciós szerződésről a német konzervatív CDU/CSU-pártszövetség, illetve a szociáldemokrata SPD – írja a Tagesschau.de.
Egy friss közvélemény-kutatásban a szélsőjobboldali AfD beérte Németország eddigi vezető erejét, az éppen kormányalakításra készülő CDU/CSU-t. A felmérés hatalmas fordulatot jelez a német közvéleményben, és óriási pofont jelent a konzervatív pártszövetségnek és Friedrich Merz kancellárjelöltnek a koalíciós tárgyalások közepette.
Cikkünk folyamatosan frissül a háború eseményeivel.
Az amerikai alelnök szerint most már közvetlenül kell tárgyaljon Moszkva és Kijev.
Gyakorlati, hasznos, érthető
Hivatalosan is kezdetét vette a konklávé.
Mi áll a GDP-csökkenés mögött?
Távozik a guru a Berkshire Hathaway éléről.
Nyitrai Győzővel, az MBH Befektetési Bank üzlet- és termékfejlesztésért felelős vezérigazgató-helyettesével beszélgettünk.