A német–lengyel viszony minősége kulcsfontosságú Európa számára, hiszen a két szomszédos ország népességszáma, gazdasági és katonai ereje révén jelentős szerepet játszik mind a NATO-n, mind az EU-n belül. Különösen abban a helyzetben, amikor Donald Trump alatt az Egyesült Államok egyre inkább „magára hagyja” Európát, amelynek így mind jobban saját erejéből kell megoldani az olyan súlyos kihívásokat, mind az ukrajnai háború. Friedrich Merz és Donald Tusk révén jelenleg mindkét országnak néppárti vezetője van, akik hasonlóan gondolkoznak az európai integráció és Ukrajna támogatásának kérdésében is, ami a kapcsolatok szorosabbá válását vetíti előre. A kedvező képbe azonban „belezavart” a lengyel ellenzék által támogatott Karol Nawrocki elnökké választása, aki több, Németországgal szemben kritikus kijelentést is tett, valamint a két ország határán kialakuló migrációs válság, amit az új német kormány szigorúbb bevándorláspolitikája idézett elő.
Friedrich Merz német kancellár határozottan ellenzi az UniCredit olasz bankcsoport törekvését, hogy növelje részesedését a Commerzbankban - írja a Reuters. A német pénzügyminiszter fontos jelzésnek nevezte Mertz keddi kijelentését a kormány álláspontjáról.
A Blackstone Group magántőkealap jelentős európai terjeszkedést tervez, a következő évtizedben legalább 500 milliárd dollárt kíván befektetni a kontinensen, mivel a gazdasági reformok fellendülést ígérnek az amerikai piacok korábbi dominanciája után – írja a Financial Times.
A Washingtonban járt Friedrich Merz német kancellár szerint egyes amerikai törvényhozók nincsenek tisztában az orosz fegyverkezés mértékével – írja a Reuters.
Donald Trump amerikai elnök Friedrich Merz német kancellárral történt csütörtöki találkozóján azt mondta, talán jobb egyelőre nem beleavatkozni az orosz-ukrán háborúba – írja a The Kyiv Independent.
Friedrich Merz német kancellár és Donald Trump amerikai elnök első hivatalos találkozójukon a Fehér Házban a transzatlanti kereskedelmi együttműködés megerősítéséről egyeztek meg. A találkozón több stratégiai jelentőségű téma is terítékre került, köztük a védelmi kiadások és az ukrajnai háború – a végén pedig egy váratlan gesztus is színesítette a diplomáciai eseményt.
A német kormány egy több mint 18,5 ezer milliárd forintnak megfelelő költséget tervezett be az elkövetkező négy évre, amiből masszívan megtámogatnák a helyi ipar fejlesztéseit. Az adókedvezményekből elsősorban az eszköz- és járműparkok felfejlesztése valósulhat meg, de a vállalati adót is csökkenésnek indítanák és további támogatásokat is terveznek a kutatás-fejlesztés területére, amelyekre szükség is lesz, ha nem akarnak még jobban lemaradni a globális versenytársaiktól.
Friedrich Merz német kancellár csütörtöki litvániai látogatásán kijelentette, az ukrajnai fegyverszünet elérése még hónapokba telhet – írja a Politico.
Németország jelentős lépést tesz a NATO védelmi képességeinek erősítésében: megkezdődött a Litvánia Dandár felállítása, amely 5000 fős német haderőt jelent majd a balti államban – írja a Der Spiegel.
Úgy látszik, hogy Németország szakít az eddig álláspontjával, és jóval elfogadóbb hangnemet fog képviselni az atomenergia kapcsán az unióban - számol be a Reuters. A döntés nem csupán a nukleáris energia társadalmi elfogadottságának növekedését tükrözi, hanem egyfajta gesztus is az egyik vezető európai hatalom irányába.
Merz szerint nem várható, hogy az UniCredit teljes felvásárlási ajánlatot tegyen a Commerzbankra - írja a Reuters.
Friedrich Merz új német kancellár Európa legerősebb hadseregévé tenné a német haderőt, Johann Wadephul külügyminiszter letette a voksát a GDP 5 százalékát elérő védelmi kiadások mellett, Boris Pistorius védelmi miniszter pedig a sorkötelezettség visszaállítását is belengette. Úgy tűnik, az új konzervatív-szociáldemokrata német kormány alatt komoly fegyverkezést indíthat Németország.
Boris Pistorius német védelmi miniszter szerdán a Bundestagban arra figyelmeztetett, hogy újra bevezethetik a sorkötelességet Németországban – írja a Politico.
Az Európai Unió versenyképességéről, az ukrajnai háborúról, a transzatlanti kereskedelem jövőjéről és a migrációs kihívások kezeléséről tárgyalt pénteken Brüsszelben Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke és Friedrich Merz német kancellár. A frissen hivatalba lépett Merz első brüsszeli látogatásán kijelentette, hogy Németország aktív és vezető szerepet kíván betölteni az európai politikában. Mindkét vezető sürgette a közös védelmi képességek megerősítését, Ukrajna támogatását, valamint az EU belső piacának megreformálását. Von der Leyen figyelmeztetett: amennyiben az Egyesült Államokkal folytatott kereskedelmi tárgyalások kudarcba fulladnak, az EU kész válaszlépéseket tenni. Valamint Vlagyimir Putyinnak is üzentek: Moszkvának azonnal lépnie kell.
Friedrich Merz német kancellár egy fél nap alatt látogatja végig az Európai Unió három szervét, majd a NATO színe elé is járul, ahol az Ukrajnával kapcsolatos, újrakovácsolódni látszó euro-atlanti konszenzusról lesz szó. Bár elmondható, hogy papíron a Nyugatnak kedvező úton haladnak a dolgok, nagy kérdés, hogy Merz milyen áron tudja – ha egyáltalán tudja – egybetartani a német koalíciós kormányt.
A német-francia kétoldalú kapcsolatok, valamint Európa „újraindításáról”, továbbá az európai kihívásokra való együttes reagálásról állapodott meg szerdai párizsi találkozóján a francia elnök és az új német szövetségi kancellár.
A H5N1 most Kambodzsában terjed.
Korábban generátorról működött a létesítmény.
A közelmúltbeli jogszabályi változások miatt lépett a szolgáltató.
Az invazív szúnyogfajok megjelenésével új kórokozók is felbukkanhatnak.
10 milliárd forintos támogatással mentenék meg a nyarat.
Így termelj, tárolj és válj le a hálózatról egyszer és mindenkorra!